ATA jest terminem używanym do mierzenia ciśnienia powietrza otaczającego nas w danym momencie i oznacza tzw. atmosferę absolutną. Punktem wyjścia jest ciśnienie 1.0 ATA, którego doświadczamy stojąc na poziomie morza. W trakcie tlenoterapii hiperbarycznej jest ono sumą ciśnienia atmosferycznego i tego panującego w komorze.
W praktyce jedynym kosztem eksploatacji komory jest koszt energii elektrycznej. Komora o ciśnieniu 1.5 ATA i wydajności tlenu 10 l/min pobiera 1,5 kW, czyli koszt 1 godziny pracy komory jest równy cenie 1.5 kWh energii elektrycznej.
Żywotność samej komory zależy do sposobu jej eksploatacji. Przy prawidłowej konserwacji, eksploatowane obecnie komory pracują już około 10 lat i nadal są sprawne i bezpieczne. Będą jeszcze służyły swoim użytkownikom przez wiele lat.
Do komory hiperbarycznej przeznaczonej do łagodnej terapii hiperbarycznej możemy zabrać ze sobą przedmioty pomagające nam zrelaksować się oraz spędzić czas w sposób przyjemny. Mogą to być np. książki, gry planszowe, kolorowanki, etc.
Obowiązuje bezwzględny zakaz wnoszenia do komory ostrych przedmiotów oraz zapalniczek, zapałek, papierosów, ogrzewaczy żelowych, plastrów ogrzewających, zabawek wywołujących tarcie, elektryczność statyczną lub iskry, przedmiotów elektronicznych posiadających akumulatory elektryczne.
W komorze hiperbarycznej najlepiej sprawdzają się luźne, bawełniane ubrania zapewniające przewiewność i swobodę ruchów.
Tradycyjna tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) odbywa się najczęściej w asyście przeszkolonego technika lub lekarza, z wykorzystaniem 100 % tlenu oraz ciśnieniu przekraczającym 2,0 ATA.
Łagodna tlenoterapia hiperbaryczna (mHBOT) odbywa się przy wykorzystaniu ciśnienia w zakresie między 1,2 a 1,5 ATA. Komory do celów mHBOT są zaprojektowane z myślą o użytkownikach indywidualnych lub mniejszych punktach komercyjnych.
Łagodna hiperbaryczna terapia tlenowa (mHBOT) to terapia, w trakcie której osoba przebywającej wewnątrz (najczęściej nadmuchiwanej) komory oddycha mieszanką o zwiększonej zawartości tlenu w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego od 1,2 do 1,5 ATA. Jest to ciśnienie, które panuje odpowiednio na głębokości od dwóch do pięciu metrów pod wodą. Terapia ta może być stosowana w wielu miejscach, w tym również w domu.
Terapia hiperbaryczna polega ona na oddychaniu powietrzem o zwiększonej zawartości tlenu w komorze, w której panuje ciśnienie wyższe od atmosferycznego.
NIP: 631-26-83-236
REGON: 382049740
KRS: 0000762871
Sąd Rejonowy w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy KRS
Ovida Sp. z o.o. ul. Dojazdowa 54, 44-100 Gliwice
tel. +48 32 428 16 88
e-mail: kontakt@ovida.pl